Add eksitim në një përzierje të verdhë tortë duke e transformuar atë me gjallëri të freskët portokalli, pecans copëtuar dhe disa liker portokalli.
Kjo recetë tortë portokalli përfshin Curacao dhe Triple Sec së bashku me një lustër të lehtë për t'u bërë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 filxhan pecans (copëtuar)
- 1 (18.25 oz) paketë përzierje me puding të verdhë
- 3 vezë
- 1/2 filxhan vaj perimesh
- 1/2 filxhan Curacao (ose Triple Sec)
- 1 lugë gjelle zest portokalli
- 1/4 filxhan lëng portokalli
- 1/4 filxhan uji
- Për Glaze:
- 1/2 filxhan gjalpë
- 1/4 filxhan lëng portokalli
- 3/4 sheqer fileto të grimcuar
- 1 lugë çaji zest portokalli
- 1/2 filxhan Curacao (ose Triple Sec)
Si ta Bëni
- Sasi e vogël e pecans mbi pjesën e poshtme të një pan dhëmbëzuar dhe floured 10-inch Bundt tortë.
- Në një tas të madh përzierës, kombinoni të gjithë përbërësit e mbetur përveç lustër. Beat me një mikser elektrike në 30 sekonda me shpejtësi të ulët; pastaj mundi për 2 minuta me shpejtësi të mesme.
- Derdheni në një pan të përgatitur; piqni në 325 F për 1 orë, ose derisa një marrës druri ose testues i tortës të futur në qendër të dalë i pastër. Ftoheni në pan 10 minuta; hiqni nga pan dhe le të ftohtë plotësisht në raft tel. Piqem tortë me të gjithë me pirun e mishit, skaj, ose marr druri.
- Bëni lustër: shkrijeni gjalpin në një tigan të rëndë. Llokoçis në lëng portokalli dhe sheqer; të sjellë një çiban. Boil 5 minuta, nxitje vazhdimisht. Hiq nga nxehtësia; llokoçis në shije portokalli dhe liker.
- Lugëza lustër ngadalë mbi tortë, duke e lënë atë të fundoset.
Më shumë Recipes Cake Orange
Torta me miell tortë
Tropikale Cake byrynxhyk
Orange Slice Cake
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 345 |
| Fat i shëndoshë | 22 g |
| Fat i ngopur | 6 g |
| Fat i pangopur | 11 g |
| kolesteroli | 83 mg |
| sodium | 45 mg |
| karbohidratet | 19 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 11 g |