Pse të mos bëni limonadë shtëpi në vend të pluhur apo të ngrirë herën tjetër që fëmijët duan të kenë një qëndrim limonadë? Është e shpejtë, e lehtë, dhe fëmijët mund ta bëjnë edhe këtë recetë të limonadës!
Çfarë do t'ju nevojitet
- 6-8 limona
- 1 filxhan sheqer i grimcuar
- 6 gota ujë të ftohtë
- Luleshtrydhe (hudhra të freskëta ose pjesë shalqi për garniturë)
Si ta Bëni
- Pritini limon në gjysmë. Nëse përdorni një sharrë apo duar, lëng limoni mbi një sitë për të hequr pulpë dhe fara. Nëse përdorni një shtrydhëse frutash, thjesht lëngoni limon. Ju do të duhet 1 filxhan lëng limoni të freskët.
- Hidh lëng limoni në një shtambë të madhe.
- Shto sheqer dhe 1 filxhan të ujit të ftohtë. Mix mirë, derisa kristalet e sheqerit zhduken. Llokoçis në ujë të mbetur.
Shërbyer ftohtë, zbukuruar me sprigs të freskëta nenexhik, copa shalqi ose luleshtrydhe.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 151 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 7 mg |
| karbohidratet | 41 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 1 g |