Këto gjene të lehtë të gishtave të datës janë bërë me drithëra oriz, gjalpë, arra të copëtuara dhe përbërës të tjerë. Këto janë të ngjashme me cookies datat popullore.
Shiko gjithashtu
Squares Data me Recipe Oat Crust
Data Cookies Pinwheel
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 paketë (8 ounces) datat (copëtuar)
- 3/4 filxhan sheqer (grimcuar)
- 1 filxhan pecans (copëtuar)
- 6 lugë gjelle gjalpë
- 1 vezë (rrahur lehtë)
- kripë
- 1 lugë çaji vanilje
- 2 1/2 gota drithëra oriz crispy
- 3/4 deri në 1 filxhan kokosit me flake
Si ta Bëni
- Në një tigan të kombinuar datat, sheqer, pecans, gjalpë, dhe vezë; kuzhinier në mes të nxehtësisë së mesme, nxitje, deri në flluska. Cook rreth ngrohjes ulët, vazhdimisht nxitje, për rreth 6 minuta.
- Hiqni nga nxehtësia dhe nxisni kripën, vaniljen dhe drithërat.
- Ftojmë përzierjen.
- Mbajtja e duarve të lagura me ujë të ftohtë, formojnë përzierjen e ftohur të datës në gishta; rrokulliset në kokosit.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 243 |
| Fat i shëndoshë | 15 g |
| Fat i ngopur | 6 g |
| Fat i pangopur | 6 g |
| kolesteroli | 33 mg |
| sodium | 70 mg |
| karbohidratet | 28 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 2 g |