Kjo recetë e Vanilla Pudding Mix është një zëvendësues i lehtë dhe më i shëndetshëm për një përzierje të thatë të blerë në dyqan. Kur doni një ëmbëlsirë të shijshme, të shëndetshme, provoni këtë recetë në shtëpi.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 gota qumësht (jo të thatë, pluhur)
- 1/2 filxhan sheqer (grimcuar)
- 3/4 filxhan sheqer (pluhur)
- 1 filxhan misri misri (analizohet)
- 1/2 lugë çaji kripë
- 2 lugë çaji
- vanilje (pluhur)
Si ta Bëni
- Kombino të gjithë përbërësit dhe ruani në një enë me një kapak të ngushtë.
- Llokoçis mirë përzierje. Për dy servile, kombinoni 1/4 copë Vanilla Pudding Mix dhe 1 filxhan qumësht në një tigan të vogël. Nxehtësia mbi nxehtësinë e ulët, duke nxitur vazhdimisht, derisa përzierja vlon. Boil butësisht, nxitje të vazhdueshme, për një minutë. Hiqni nga nxehtësia dhe shtoni 1/4 lugë. vanilje, nxitje e mirë. Hidhni në enët shërbyese dhe dridhuni derisa të trasheni.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 65 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 2 mg |
| karbohidratet | 16 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |