Bërja e karamelit tuaj të çokollatës shtëpiake është e këndshme dhe e lehtë, dhe mund të rregullohet receta në shumë mënyra. Përdoreni këtë recetë themelore të çokollatës së çokollatës, por shtoni një grusht arra të preferuar, fruta të thata ose copa karamele për versionin tuaj.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3 filxhanë çokollatë semisweet
- 1 mund / 14 ounces ëmbël
- qumështi i kondensuar
- 1/2 teaspoon vanilje
- 1 lugë gjelle gjalpë (të ftohtë)
- 1/8 lugë çaji kripë
Si ta Bëni
- Kombinoje patate të skuqura me çokollatë dhe qumësht të kondensuar në një tigan mbi nxehtësinë mesatare; kuzhinier nxitje deri çokollatë ka shkrirë. Hiq nga nxehtësia; shtoni vaniljen, gjalpin dhe kripën, pastaj llokoçisni derisa përzierja të jetë e qetë.
- Lini një pjatë katror 9-inç të pjekjes me mbulesë plastike. Derdhni karkalec në pjatë, përhapeni në mënyrë të barabartë, dhe zbutni sipërfaqen me shpatull. Ftohuni deri në firmë, të paktën një orë. Kthejeni në tigan, hiqni plastikën dhe prerë në sheshe.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 71 |
| Fat i shëndoshë | 4 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 5 mg |
| sodium | 15 mg |
| karbohidratet | 8 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 1 g |