Përdorimi i kunjeve të limonit si një myk, këto të shtëna jello me katër përbërës janë pamundësisht të lehta dhe super mbresëlënëse për potlucks dhe partitë. Sigurohuni që të ftohni këto për një minimum prej 4 orësh (edhe pse brenda natës është ideale), pasi ato do të jenë shumë më të lehta për të prerë dhe mbajtur formën e tyre.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 limona të tërë
- 1 filxhan limonadë trëndafili
- 2 paketa xhelatinë të thjeshtë
- 1 filxhan vodka
- Opsionale: 2 pika të ngjyrosjes së ushqimit rozë
Si ta Bëni
- Pritini limonit në gjysmë. Duke përdorur një thikë ngjitës dhe lugë, me kujdes zbrazni brendin.
Shtoni limonadën në një tenxhere ose në një tigan të thellë dhe spërkatni xhelatinën mbi lëngun. Le të ulen për 2 minuta për 'lulëzim'. Ju do të shihni një formë të filmit ripply në krye.
Vendosni përzierjen në nxehtësi të ulët. Ngrohuni dhe vazhdimisht lëvizni derisa xhelatina të shpërndahet në mënyrë të barabartë, rreth 2-5 minuta. Kini kujdes të mos lejoni që përzierja të vijë në valë.
Hiq nga nxehtësia dhe le të ftohtë pak. Llokoçis në vodka. Në këtë pikë mund të shtoni disa pika të ngjyrosjes së ushqimit rozë për të marrë një ngjyrë më të thellë rozë.
Vendosni gjysmën e limonit me fytyrë lart në një kanaçe të kifle. Derdhni përzierjen në gjysmën e limonit.
Ftoheni deri në set, 4-24 orë.
- Pritini me kujdes limonat në wedges dhe shërbejeni.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 42 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 6 mg |
| karbohidratet | 2 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 3 g |