Ky recetë është për një revole me shtresa me ngjyrat e flamurit meksikan, perfekt për festa meksikane si Cinco de Mayo dhe Dita e Pavarësisë së Meksikës. Ndërkohë që i pëlqen këto, mund t'i lë përshtypje miqtë tuaj me njohurinë tuaj për historinë dhe kuptimin e flamurit meksikan.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/3 oz. karafi
- 1/3 oz. tequila bardhë
- 1/3 oz. gjelbër crème de menthe
Si ta Bëni
Kjo është një pije shtresë, kështu që çdo përbërës është hedhur butësisht në krye të mëparshme. Përdorni pjesën e pasme të një lugë për të shpërndarë lëngun derisa derdhni në mënyrë që të mos shqetësoni përbërësit tashmë në xhami.
Hidh grenadinën në një gotë të shtënë.
Fluturojnë tequila në krye të grenadines.
Notoj creme de menthe në krye të tequila.
Shihni si të notoni ose shtroni një pije.
Më shumë rreth Flamurit të Flamurit Meksikan:
Ky revole zakonisht është bërë me tequila, por hera e parë që kam pasur një ishte në një vendpushim në Riviera Maya dhe ishte përgatitur me një anis lokale dhe liker me mjaltë të quajtur Xtabentun, në vend të tequila. Përbërësit mund të ndryshojnë për aq kohë sa mbahen ngjyrat. Kjo pije nganjëherë shërbehet edhe me zjarr, në këtë rast disa rum të papërshkueshëm mund të derdhen në majë dhe më pas të ndezen, atëherë quhet Flaming Flaming Flag, dhe dehur (me kujdes!) Përmes kashtë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 65 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 9 mg |
| karbohidratet | 13 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |