S'mores, i shkurtër për "disa zakone", është një konfeksion tradicionale me zjarr që është bërë me graham crackers, marshmallow, dhe çokollatë. Origjina është e paqartë, por një recetë, e quajtur "sanduiç marshmallow", u botua në librin e recetave të marifeteve Campfire 1920.
Trajtimet e ëmbla janë mbledhur tradicionalisht dhe gatuar gjatë një zjarri dhe janë shpesh të lidhura me djemtë dhe vajzat skautët.
Kjo është një recetë klasike s'mores duke përdorur crackers graham dhe bare çokollatë së bashku me marshmallows. Megjithatë, mënyra e gatimit është e ndryshme. Marshmallows nuk thahen mbi një zjarr të hapur, ata janë të shkrirë në çokollatë në furrë.
Nëse ndiheni aventureske, provoni një nga variacionet e shijes poshtë recetës.
Të ngjashme: S'mores Donuts
Çfarë do t'ju nevojitet
- 24 krisur graham
- 2 bare çokollate
- 24 marshmallows (madhësia standarde)
Si ta Bëni
- Nxeheni furrën në 350 F (180 C / gaz 4).
- Lini një fletë të madhe pjekjeje me letër letre ose letër pergamene.
- Organizoni crackers graham në fletë përgatitur pjekje.
- Vendosni 1 katror çokollate në çdo fishekzjarr. Vendosni një marshmallow me madhësi standarde në secilën copë çokollate.
- Vendoseni tiganin në furrën e nxehtë për rreth 4 deri në 6 minuta, ose vetëm sa të jetë e mjaftueshme për të shkrirë marshmallow dhe zbutur çokollatën.
- Hiqeni tiganin nga furra dhe vendosni një grimcave tjetër graham në krye të çdo trajtimi për të bërë një sanduiç.
Kënaquni!
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 281 |
| Fat i shëndoshë | 6 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 1 mg |
| sodium | 106 mg |
| karbohidratet | 57 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 3 g |