Në greqisht: φρουτοσαλάτα, shqiptuar froo-toh-sah-LAH-tah
Kjo sallatë frutash greke është një kombinim i thjeshtë i frutave të preferuara sezonale, ky recetë është një preferuar i verës. Në Greqi, sallatat e frutave dhe të frutave janë një preferuar duke përfunduar me një vakt, dhe gjithashtu mund të hahet si një meze të lehtë ose vakt të lehtë. Shërbyer me djathrat tuaj të preferuar.
Gjeni Tjetër këtu.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 mollë Golden Delicious
- 1 Mollë Granny Smith
- 2 Anjou (jeshile) dardha
- 3 nektarina
- 3 banane
- 4 fruta kivi (firma)
- lëng prej 4 portokall me pulpë
- 2 lugë mjaltë
Si ta Bëni
- Shënim: Në Greqi, ne zhvishem fruta, por me përjashtim të frutave kivi dhe banane, nuk është e nevojshme.
Lani dhe zhvishem fruta. Pritini në copa mjaft të vogla. Vendoseni në një tas të madh sallatë. Mix lëng portokalli dhe mjaltë dhe derdh mbi fruta. Hidhni dhe ftohuni për të paktën 1 orë para se të shërbeni.
Shërbejnë në lojëra të veçanta.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 434 |
| Fat i shëndoshë | 2 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 37 mg |
| karbohidratet | 110 g |
| Fibër diete | 17 g |
| proteinë | 7 g |