Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 dhome dhome
- 2-1 / 2 gota miell
- 1/2 lugë çaji kripë
- 1/4 lugë çaji sode buke
- 1/2 filxhan gjalpë, zbutur
- 2 gota sheqer
- 4 vezë
- 2 lugë çaji vanilje
- 2/3 filxhan shurup çokollatë Hershey
- 7 Hershey (çokollatë me qumësht) bare (rreth 11 ounces), të shkrirë dhe të ftohur
Si ta Bëni
Ngroheni furrën në 350 gradë F. Grease ose 2-9x5 kavanoza, 2 - 12x8 pans ose 1 tub pan. Matni dhallë dhe vendosni mënjanë. Në tas të mesëm, kombinoni miellin, kripën dhe sodën e pjekjes me shirit telesh. Le menjane. Krem gjalpë, sheqer, vezë dhe vanilje me një mikser elektrik dore. Shto shurup dhe çokollatë të shkrirë dhe përzier plotësisht. Përzihet në dhallë. Shtoni gradualisht përzierjen e miellit derisa të kombinohen mirë. Hidh në pans të përgatitura.Pjek pjekje për 55 minuta ose derisa të kryhet testimi.
Pjek pans drejtkëndëshe për 25 minuta ose derisa të kryhet testimi.
Pjek tub pan për 45 minuta në një orë ose deri në përfundim. Mbulo atë me fletë metalike menjëherë. Kjo ka një efekt steaming dhe mban tortë moister. Mbani të mbuluar derisa tortë të jetë plotësisht e ftohtë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 362 |
| Fat i shëndoshë | 19 g |
| Fat i ngopur | 11 g |
| Fat i pangopur | 6 g |
| kolesteroli | 70 mg |
| sodium | 150 mg |
| karbohidratet | 43 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 5 g |