Supë me djathë brokoli është gjëja e përkryer për të bërë kur është e ftohtë jashtë dhe ju doni të ngroheni, brenda dhe jashtë. Brokoli dhe djathi i cheddar shkojnë mirë së bashku në pothuajse çdo recetë, por kjo supë brokoli cheddar recetë është një mënyrë veçanërisht e bukur për të futur fëmijët në brokoli.
Për të kursyer kohën e copëtimit, blini brokolin e tharmuar, para copëtuar në dispozicion në seksionin tuaj të supermarketeve.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3 Tbsp. gjalpë
- 1 qepë të vogël, copëtuar
- 3 Tbsp. miell gjithandej
- 2 gota gjysma dhe gjysma (ose qumështi i plotë)
- 2 gota perimesh perimesh
- 1-2 £ florets të freskëta të brokolit
- 1 filxhan karrota diced
- 1 tsp. kosher kripë
- 1 tsp. piper i zi fllad-terren
- 1 dash salcë e nxehtë (opsionale)
- 2 gota djathë shredded cheddar (yndyrë të ulët është në rregull)
Si ta Bëni
- Gjalpë të nxehtë në një tigan të madh ose furrë holandez mbi ngrohjes mesme.
- Shto qepë dhe saute 3 deri në 5 minuta, derisa zbutet.
- Sasijeni përzierjen e miellit në mënyrë të barabartë mbi qepë dhe llokoçiseni fuqishëm, 2 deri në 3 minuta, derisa të mos shfaqet gunga dhe shije e miellit të papërpunuar është gatuar.
- Shtoni gjysmë dhe gjysmë dhe supë perimesh. Sillni një vlim, pastaj zvogëloni nxehtësinë në mes të ulët dhe zierni 15 deri në 20 minuta.
- Shto brokoli dhe karrota. Cook 15 deri në 20 minuta derisa perimet të jenë të butë kur shpuar me një pirun.
- Shtoni kripë, piper, salcë të nxehtë dhe djathë. Llokoçis derisa djathi është i shkrirë.
Mos humbas:
Recipes perime perime per femijet
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 461 |
| Fat i shëndoshë | 33 g |
| Fat i ngopur | 19 g |
| Fat i pangopur | 10 g |
| kolesteroli | 93 mg |
| sodium | 1,138 mg |
| karbohidratet | 23 g |
| Fibër diete | 5 g |
| proteinë | 21 g |