Ky recetë kołaczki brumë është bërë me vetëm tre përbërës-salcë kosi, gjalpë dhe miell.
Nuk ka vezë në brumë dhe prodhon një biskotë që mund të mbushet me mbushjen tuaj të preferuar.
Këtu janë më shumë receta kołaczki për të zgjedhur.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3 gota miell (me qëllim të përgjithshëm)
- 12 ounces / 3 shkopinj / 1 1/2 gota gjalpë (të ftohtë)
- 1/2 filxhan krem kosi
- Garniturë: fruta ose djathë të mbushur me zgjedhje ose
- Mbushje çeke ëmbël roll
- Garniturë: sheqerët e konfeksioneve
Si ta Bëni
- Në një tas të madh, prerë gjalpë në miell sa për brumë byrek derisa ajo i ngjan bizele të vogla. Llokoçis në salcë kosi, përzier mirë.
- Furrë ngrohëse në 350 F. Ndani brumë në gjysmë, përfundojë në plastike dhe ftoheni për 3 orë.
- Merrni një copë brumë në një kohë. Rrokulliset në një sipërfaqe të lehtë të flourizuar në trashësi 1/8-inç.
- Pritini me një prestar të madh cookie ose filxhan kafeje. Plotësoni qendrën me 2 lugë mbushje. Sillni të gjitha katër anët dhe kapni për t'u mbyllur. Përsëriteni me brumë të mbetur dhe mbushje.
- Piqni 12 deri në 15 minuta ose derisa fundi i cookit sapo ka filluar të ngjyhet.
- Hiqeni nga pan me një shpatull metalik dhe ftoheni në rafte teli.
- Shitore në një enë hermetike. Pluhuri me sheqerin e konfeksioneve, kur të gatshëm për të shërbyer jo më parë, sepse kjo do ta bëjë cookie të lagur.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 128 |
| Fat i shëndoshë | 13 g |
| Fat i ngopur | 8 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 33 mg |
| sodium | 62 mg |
| karbohidratet | 3 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 1 g |