Kokosit dhe copa çokollate ose patate të skuqura bashkohen në këto blondies shijshme chewy. Merrni këto barka në një parti ose potluck dhe merrni shumë buzëqeshje.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 filxhan miell
- 1/8 lugë çaji kripë
- 4 ounces gjalpë i pakripur (i shkrirë dhe i ftohur në temperaturën e dhomës)
- 1 filxhan sheqer ngjyrë kafe (e mbushur)
- 1 vezë të madhe
- 1 1/2 lugë çaji ekstrakt vanilje
- 1 filxhan kokosit (flaked)
- 1 copë patate të skuqura çokollate (ose copa)
- Për krye:
- Opsionale: 1 filxhan semisweet ose patate të skuqura çokollatë
- Opsionale: 1 lugë çaji gjalpë ose shkurtim
Si ta Bëni
Grease dhe miell një pan 8 ose 9-inch pjekje katror. Furrë ngrohëse në 350 °.
Kombinoje miellin dhe kripën; le menjane.
Beat gjalpë të shkrirë dhe sheqer kafe derisa të qetë; mundi në vezë dhe ekstrakt vanilje derisa të përzihet mirë.
Ngadalë mundi në miell dhe kripë deri në përzierje, pastaj llokoço kokrrat e kokosit dhe patate të skuqura me çokollatë ose copa çokollate.
Piqni për 20 deri në 25 minuta, ose derisa të vendosni në qendër, por ende të buta.
Mos e mbytni. Lërini shufrat e ftohta pak para se të thërrmoni me çokollatë, pastaj ftoheni plotësisht para se të prerni në sheshe të vogla.
Për copëtim, nëse përdorni, shkrijeni copëzat e çokollatës me 1 lugë çaji gjalpi ose shkurtimin derisa të qetë. Thupni mbi bare me një lugë ose derdhni përzierjen në një thes sanduiç dhe shkurtoni një pjesë shumë të vogël të qosheve. Thupër, shtrydh çokollatë jashtë mbi bare.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
Shiko gjithashtu
Top 10 Receta Cookie Chip Chocolate
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 352 |
| Fat i shëndoshë | 22 g |
| Fat i ngopur | 13 g |
| Fat i pangopur | 6 g |
| kolesteroli | 98 mg |
| sodium | 158 mg |
| karbohidratet | 35 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 5 g |