Lugë kjo salcë e ëmbël raven mbi pancakes ose waffles, ose e përdorin atë si një salcë akullore.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 kërp raven (me feta)
- 1 1/4 filxhan sheqer (përdorni më pak nëse raven është relativisht e ëmbël)
- 1 lugë gjelle miell misri
- Opsionale: 4 pika për ngjyrosjen e ushqimit të kuq
Si ta Bëni
- Në një tigan të mesëm, kombinoni raven me rreth 1/2 inç të ujit.
- Shto sheqer; të sjellë një çiban. Nxehtësia e ulët dhe zierje për 10 deri 15 minuta, ose derisa raven të jetë i butë. Llokoçisni herë pas here dhe shtoni më shumë ujë nëse është e nevojshme.
- Lugë në enë blender; përzierje deri në përzierje është e qetë.
- Shto misër misri dhe disa pika të ngjyrosjes së ushqimit të kuq, ose deri sa të arrihet ngjyra e dëshiruar.
- Kthejeni salcën e ravenit në salcën dhe të çliroheni; të zvogëlojë ngrohjen dhe të ziej deri sa të trasha.
- Shërbyer salcë mbi pancakes, buding bukë, tortë paund, ose akullore.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 48 |
| Fat i shëndoshë | 3 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 3 mg |
| karbohidratet | 5 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 1 g |