Këto cookie cookie shtypit janë të salcat me ekstrakt bajame apo vanilje.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/2 filxhan gjalpë (temperatura dhomë)
- 3/4 filxhan sheqer
- Shkurtim 1/2 filxhan
- 1 vezë të madhe
- 2 1/4 gota miell (me qëllim të përgjithshëm)
- 1/2 lugë çaji pluhur pjekjeje
- 1/4 lugë çaji kripë
- 1 lugë çaji ekstrakt bajame (ose ekstrakt vanilje)
Si ta Bëni
- Në një tas të madh përzierës me mikser elektrik, gjalpë krem, shkurtim, dhe sheqer deri gëzof. Shto vezë; mundi mirë. Shto ekstrakt bajame.
- Kombino përbërësit e thatë në një tas të veçantë, pastaj shtoni gradualisht përzierjen e kremës.
- Cookies shtypni 1 inç larg në një fletë cookie ungreased. Piqeni në 350 F për rreth 7 deri në 8 minuta.
- Cookies ftohtë gjalpë në një raft teli.
- Dekoroni biskota me leh të shkrirë bajame ose spërkate, nëse dëshironi.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 51 |
| Fat i shëndoshë | 4 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 20 mg |
| sodium | 34 mg |
| karbohidratet | 4 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 1 g |