Këto cookies gjalpë janë salcë me ekstrakt bajame dhe ekstrakt vanilje dhe spërkatën me një sheqer të vogël. Forma ato në cilindra ose shkrime ose forma të tjera para pjekjes.
Këto biskota të vogla fjalë për fjalë shkrihen në gojën tuaj, dhe ekstrakte vanilje dhe bajame japin atyre aromë të shkëlqyer.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 filxhan gjalpë (temperatura dhomë)
- 1/4 lugë çaji kripë
- 1/2 teaspoon ekstrakt bajame
- 1/2 teaspoon vanilje ekstrakt
- Sheqer 2/3 sheqer në filxhan
- 2 gota miell me qëllim (shosh para matjes)
- Opsionale: 1/2 filxhan sheqer i grimcuar (ose sheqer me ngjyrë)
Si ta Bëni
1. Krem gjalpë deri në dritë dhe me gëzof; mundi në kripë, ekstrakt bajame dhe ekstrakt vanilje.
2. Përzierje gradualisht në sheqerin e konfeksioneve, pastaj mielli i pastruar.
3. Ngrohuni për rreth 1 orë, ose derisa brumi të jetë më i lehtë për tu trajtuar.
4. Ngroheni furrën në 400F.
5. Forma brumë në rrotulla rreth 3/4-inch në diametër, pastaj prerë në gjatesi 3/4-inch.
6. Vendose, përfundon, në fletët e pjekjes së pjekur; shtypni lehtë me fundin e një xhami të mbuluar me një leckë të lagur.
Nëse dëshironi, spërkatni cookies me sheqer të ngjyrosur ose sheqer të grimcuar.
7. Piqni në 400F për rreth 10 minuta.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 46 |
| Fat i shëndoshë | 3 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 8 mg |
| sodium | 24 mg |
| karbohidratet | 4 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |