Këto frutë të lehtë të frutave janë bërë me copa të frutave të freskëta apo manaferrat e zhytur në një gotë të thjeshtë fritter. Përdorni feta të banane, pjeshkë ose mollë, ose përdorni manaferrat e freskëta.
Sasi e vogël e nxehtë e drenazhuar fritters me sheqer pluhur ose hedhje në sheqer kanellë.
Related: Frutrat e misrit themelor , frutat e pjekura të Apple
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 filxhan mielli i siftuar
- 1 lugë çaji pluhur pjekjeje
- 1 lugë gjelle sheqer
- 1/2 lugë çaji kripë
- 2 vezë (të ndara)
- 1/2 filxhan qumësht
- 1 pikë per vaj perimesh (për tiganisje të thellë)
- 4 gota banane (copa, ose feta bukuroshe, copa mollë ose manaferra të freskëta sipas zgjedhjes suaj)
- 1/2 sheqer pluhur (ose sheqer kanelle)
Si ta Bëni
- Shosh bashku miell, pluhur pjekje, sheqer, dhe kripë.
- Në një tas, kombinoni yolks vezë, qumësht dhe 1 lugë gjelle vaj misri; përzihet mirë
- Në një tas prej metali ose xhami me një mikser elektrik, mundi bardhat e vezëve të majave të ngurta.
- Flijoni të bardhët e rrahur në vezë.
- Hidhni vajin në një fryer të thellë ose kazan të rëndë të thellë dhe nxehe në 370 °.
- Vendos disa copa banane ose copa fruta në shtresën; butësisht llokoçis në pallto.
- Me darë, pirun ose lugë, ulni copat e frutave të prishura në vaj të nxehtë të nxehtë dhe sillni për 3 deri në 4 minuta. Puna në grumbuj të vegjël.
- Drain në peshqir letre.
- Sasi e vogël e fritters nxehtë me sheqer pluhur ose rrokulliset në përzierje sheqer kanellë.
40 mëngjes Fabulous dhe brunch Recipes
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 51 |
| Fat i shëndoshë | 2 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 19 mg |
| sodium | 92 mg |
| karbohidratet | 7 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 1 g |