Ky është një recetë bazë e nxehtë e kakaos.
Kakaja është bërë me pluhur kakao pa salcë dhe është në krye me marshmallows mini. Është veçanërisht e mirë për ditët e vjeshtës dhe të dimrit, por ne e duam atë në çdo kohë të vitit.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3 lugë
- pluhur kakao (unsweetened)
- 1/4 filxhan sheqer
- 4 gota qumësht
- 1/4 lugë çaji
- vanilje
- Garniturë: marshmallows (
- miniaturë )
Si ta Bëni
- Përzieni kakao dhe sheqer në një tas të vogël.
- Në një tigan të mesëm, ngrohni qumështin për të djegur. Përzieni rreth 1/3 filxhan të qumështit të nxehtë në përzierjen e kakaos dhe sheqerit, pastaj derdhni përzierjen e kakaos në qumështin e nxehtë në tigan; llokoçis derisa të përzihet mirë. Llokoçis në vanilje.
- Shërbyer kakao me majë të mini marshmallows.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 250 |
| Fat i shëndoshë | 9 g |
| Fat i ngopur | 5 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 24 mg |
| sodium | 158 mg |
| karbohidratet | 34 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 9 g |