Ky recetë shijshme me djathë jalapeno e hamburgerit është e përkryer për dashamirët e burgerëve që shijojnë mishin e tyre me një nxehtësi të vogël. Rregulloni numrin e jalapenos të përdorur për t'iu përshtatur shijen tuaj të veçantë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3 paund viçi terren
- 1 deri në 2 speca jalapeno me salcice, copëtuar imët
- 1/2 pako e përzier me supë qepë
- 1/2 lugë gjelle biftek erëza
- 1 lugë çaji kripë (kosher ose det, më shumë nëse është e nevojshme)
- 1/4 filxhan salcë Worcestershire
- 6 feta djathi amerikan (ose djathi i zgjedhur)
Si ta Bëni
- Përzierni të gjitha erëza, duke përfshirë jalapenos, me viçi terren në një tas të madh përzierës.
- Përzierje formë në 6 patties gjysëm-inç të trasha.
- Ngrohni skarë për ngrohje të lartë.
- Gatuani 3 deri në 4 minuta në secilën anë, ose deri sa të arrihet niveli i dëshiruar i dhurimit, megjithëse rekomandohet mirë.
- Vendi djathë në burgers gjatë minutës së fundit të gatimit.
- Pasi hudherët janë gatuar dhe djathi është i shkrirë, hiqni nga skarë dhe shërbejeni në buns me fileto të hamburgerëve të copëtuar me jalapenos shtesë feta.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 532 |
| Fat i shëndoshë | 26 g |
| Fat i ngopur | 10 g |
| Fat i pangopur | 11 g |
| kolesteroli | 203 mg |
| sodium | 1,323 mg |
| karbohidratet | 5 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 66 g |