Ëmbëlsira e çajit rus është një emër mashtrues pasi që këto janë në të vërtetë biskota dhe ekzistojnë në një formë apo në një tjetër në pothuajse çdo kulturë. Ka biskota të dasmës meksikane, gjysmëhënat polake të Krishtlindjeve , snowballs dhe më shumë. Ata janë biskota të këndshme, të shkrirë-në-gojën tuaj që nuk janë kurrë jashtë stilit.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 filxhan / 2 shkopinj gjalpi (zbutur)
- 1/2 filxhan sheqer (confectioners ')
- 2 1/2 filxhan miell (me qëllim të përgjithshëm)
- 1/2 lugë çaji kripë
- 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
- 3/4 filxhan arra (tokë)
- Garniturë: sheqerët e konfeksioneve
Si ta Bëni
- Furrë ngrohjes në 350 gradë. Në një tas të madh, gjalpë krem dhe sheqer. Shto miell dhe kripë dhe përzihet tërësisht. Llokoçis në vanilje dhe arra derisa të përfshihet mirë.
- Duke përdorur duart tuaja ose një lugë të vogël cookie, rrokulliset topa rreth 1 inç me diametër. Vendi në fletët gatim ungreased dhe piqem 15-20 minuta ose deri sapo të filloni të ngjyrosni.
- Ndërkohë që cookies janë ende të nxehtë, rrokulliset në sheqerin e konfeksioneve. Shitore në një kanaçe me pluhur me sheqer më të konfeksioneve.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 101 |
| Fat i shëndoshë | 9 g |
| Fat i ngopur | 4 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 16 mg |
| sodium | 48 mg |
| karbohidratet | 6 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 1 g |