Bën 6 servra të byrekës së qumështit
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 lugë gjelle gjalpë
- 1 qepë, të dyshuar
- 2 gjethe selino, feta
- 1 karotë, feta
- 1/2 filxhan miell me qëllim
- 1 1/2 gota të aksioneve të pulave
- 1 filxhan qumësht
- 1 paund pule gatuar, copëtuar ose prerë në copa mesme kafshoj
- 1 lugë çaji trumzë, copëtuar
- 1/4 filxhan sheri të thatë
- 1 filxhan bizele të ngrira
- 1 filxhan misri të ngrirë
- kripë dhe piper për shije
- 2 pjesë brumë të ngrirë, të shkrirë
- 1 vezë, rrahur
- 1 lugë ujë
Si ta Bëni
Shkrihet gjalpi në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni qepët, selino dhe karotat dhe përgatiteni deri në tender, rreth 10-15 minuta. Përzihet në miell dhe le të gatuajë për një minutë. Përzieni në stokun e pulës të ndjekur nga qumështi. Ulja e nxehtësisë dhe ziej për 10 minuta. Shto pulën, trumzë, sheri, bizele dhe misër. Sezoni me kripë dhe piper për shije.Lini një pjatë me byrek të thellë me një nga piezhat e shkrirë. Hidh mbushjen, dhe vendosni piezën e dytë mbi krye. Kurthe krustat e sipërme dhe të poshtme së bashku për të vulosur mirë. Pritini tre rreshta 1 inç në krye. Përzieni vezën dhe ujin dhe pastrojeni në koren me byrek. Vendosja e byrekit në një fletë pjekjeje dhe piqni në një furrë të nxehtë 400 gradë F. derisa kore është kafe e artë, rreth 25-30 minuta.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 445 |
| Fat i shëndoshë | 21 g |
| Fat i ngopur | 8 g |
| Fat i pangopur | 8 g |
| kolesteroli | 120 mg |
| sodium | 694 mg |
| karbohidratet | 35 g |
| Fibër diete | 5 g |
| proteinë | 30 g |