Një recetë me tabulë e bërë me freekeh të lartë të fijeve dhe të proteinave të lartë , majdanoz, basil dhe nenexhik. I përkryer për vegjetarianët, veganët ose vetëm një drekë të shëndetshme të zemrës. Freekeh është një grurë gjithnjë e më popullor. Më pëlqen një tabletë e lëngshme dhe bimore, por nëse dëshironi ta plotësoni pak, shtoni disa kafe të konservuara dhe kastravec të prera, dhe hiqni atë me disa ullinj të zi. Pair këtë tabouli me hummus dhe pita lehtë të ngrohur për një drekë të lehtë dhe të shëndetshme.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 filxhan freekeh
- 2 1/2 gota ujë
- 1/4 filxhan vaj ulliri
- 1 lugë gjelle lëng limoni
- 1/4 filxhan majdanoz (i freskët, gjobë copëtuar)
- 2 lugë nenexhik (të freskëta, gjobë copëtuar)
- 1/4 kupa basil (gjobë copëtuar)
- 3 qepë të gjelbra (të copëtuara të vogla)
- 16 domate me qershi (copa ose 3 domate rome, diced)
- kripë për shije (kripë deti ose kripë kosher)
- piper i zi për shije
Si ta Bëni
- Përgatitni freekeh sipas instruksioneve të pakos, duke u pastruar mirë.
- Lejo freekeh të ftohtë pak, pastaj hedh me vaj ulliri dhe lëng limoni.
- Kombinoje freekeh me majdanoz copëtuar, nenexhik, basil dhe qepë të gjelbër deri mirë të përziera.
- Shtoni domate dhe të sillni bujarisht (mos skandal!) Me kripë dhe piper.
Tabouli është gjithmonë më i miri kur ka kohë të ulet para se të shërbejë, për të lejuar që flavors të lulëzojnë me të vërtetë. Hidhni përsëri pak para se të shërbeni, dhe ju mund të dëshironi të merrni një shije të shpejtë për të rregulluar erëza nëse është e nevojshme.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 283 |
| Fat i shëndoshë | 15 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 10 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 125 mg |
| karbohidratet | 37 g |
| Fibër diete | 12 g |
| proteinë | 8 g |