Çfarë e bën këtë gënjeshtër jashtëzakonisht të lehtë? Jo vetëm që ky recetë kërkon vetëm 4 përbërës, por gjithashtu mund të shkrihet edhe çokollata në mikrovalë. Bëni atë për ëmbëlsirë ose jepni si një dhuratë për familjen dhe miqtë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- Një pako prej 12 ounce (2 gota) me çokollatë gjysmë të ëmbël
- Një 14-ons mund të ëmbël qumështin e kondensuar
- 1 1/4 filxhan copëtuar, arra të thekur *
- 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
Si ta Bëni
- Grease një pan katror 8-inch rreshtuan.
- Metoda konvencionale: Në një kazan të dyfishtë, patate të skuqura dhe qumështi. Llokoçis derisa të qetë. Shtoni arra dhe vanilje.
- Metoda Mikrovalë: Shijoni patate të skuqura me qumësht në 50 për qind fuqi, 3 deri në 5 minuta. Ndërthurni një herë gjatë gatimit. Llokoçis në arra dhe vanilje.
- Hidh në pan dhe qetësohuni derisa të vendosni.
* Edhe në qoftë se pecans janë arrë tuaj të preferuar, arra gjithmonë duket të bëjë më mirë në gënjeshtër.
Më shumë Recipes Fudge
Marshmallow Creme Fudge
Tre përbërës karamel Gjalpë Kikirik
Ëmbëlsirë Çokollatë Kikirik Gjalpë Fudge
Krem karamele me kakao çokollatë
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 132 |
| Fat i shëndoshë | 7 g |
| Fat i ngopur | 4 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 6 mg |
| sodium | 23 mg |
| karbohidratet | 15 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 2 g |