Provoni një recetë salcë për sallatë pa vaj dhe pa yndyrë. Kjo salcë me salcë vinaigrette e portokallit dhe mustardës së shpejtë pa yndyrë përdor vetëm disa përbërës të thjeshtë që ju ndoshta keni në dorë. Nuk është shumë e trashë dhe e butë, por ajo jep një aromë të këndshme. Kjo është një salcë për të shkuar në sallatë kur doni diçka të shpejtë dhe të lehtë pa shumë vaj. Nëse ju pëlqen salce soje, shtoni një spërkatje pak. Nëse jeni duke kërkuar për një recetë salcë sallatë vegjetal pa yndyrë, kjo është një e mirë për t'u provuar.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/2 filxhan uthull verë të kuqe
- 1/3 filxhan sheqer
- 1/4 filxhan lëng portokalli
- 2 tsp. mustardë të thatë
- Dash kripë dhe piper, ose për të shijuar
Si ta Bëni
Pritini të gjithë përbërësit derisa të kombinohen plotësisht.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 52 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 45 mg |
| karbohidratet | 12 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |