Një salcë sallatë e ushqimit të papërpunuar vegan, e ngjashme me një salcë perëndeshë të papërpunuara, e bërë nga uthull tahini dhe musht molli dhe ëmbëlsuar me nektarin agave. I love absolutisht salcë perëndeshë, dhe ajo punon aq mirë në këtë version të ushqimit të papërpunuar. (Mos u shqetësoni për ta mbajtur atë të papërpunuar? Shikoni këtë recetë të ngjashme vegan të perëndeshës .)
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/4 filxhan të papërpunuara tahini
- 1 lugë gjelle uthull molle
- 1 lugë gjelle lëng limoni
- 2 karafil hudher
- 2 lugë gjelle ujë
- 1 lugë gjelle
- agave nektar
- 3 lugë
- vaj ulliri i ftohtë (ose një vaj tjetër neutral, siç është liri)
- 1/4 lugë çaji kripë
- 1 lugë çaji majdanoz i freskët, i grirë
Si ta Bëni
- Kombinoje të gjithë përbërësit, me përjashtim të majdanozit, në një blender ose procesor të ushqimit, duke shtuar më shumë ose më pak lëngje sipas nevojës. Shtoni majdanozin dhe pulsin derisa të grisni dhe të kombinohen mirë.
- Salcë Goddess do të trashë mjaft në frigorifer, kështu që shtoni pak më shumë të lëngshme sipas nevojës
Vishja Goddess gjithashtu bën një rënie e horizontit të madh, kështu shtoni pak më pak të lëngshme dhe e përdorin atë si një rrëpirë veggie, nëse dëshironi.
Ashtu si të bësh shtëpi të trajtuara vegan para?
Këtu janë disa receta më të papërpunuara për të provuar:
- Biskotat e leshit shtëpiak të lëngshëm në dehidratator
- Lotus vegjetal Raw dhe nori sallatë gustator
- Recetë e patate të skuqura nga misri i papërpunuar
- Çokollatë e papërpunuar shtëpi
- Ëmbëlsirë e papërpunuar shtëpiake (po, kremtimi!)
- Si të Bëni Cheese Raw Nutrition Kultivuar
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 124 |
| Fat i shëndoshë | 9 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 5 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 12 mg |
| karbohidratet | 9 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 2 g |