Si mund të përmirësoheni në Marshmallow Peeps? Duke shtuar çokollatën, sigurisht! Këto çokollatë të zhytur Peeps janë adorable dhe aq e lehtë për të bërë. Mbajini ato për një trajtim të shpejtë të Pashkëve ose i bëni ato me fëmijët e vegjël për t'i dhënë si dhurata!
Çfarë do t'ju nevojitet
- 15 Marcipallow Peeps
- 8 ounces Veshje karamele me çokollatë
- Opsionale: spërkat ndryshme, arra, kokosit, etj.
Si ta Bëni
- Përgatitni një fletë pjekjeje duke e rreshtuar atë me pergamenë ose me letër të fortë.
- Shkrihet shtresë karamele çokollatë në një tas të mesëm në mikrovalë. Llokoçis çdo 30 sekonda për të parandaluar mbinxehje. Llokoçis derisa shtresa të jetë e shkrirë dhe e butë.
- Mbajeni një ngërç nga kokën, zhytni pjesën e poshtme të çokollatës, duke mbuluar rreth 1/2 inç të pjesës së poshtme të Peep me çokollatë. Lejoni mbipeshën e tepërt në tas përpara se ta vendosni me kujdes në fletën e pjekjes.
- Nëse doni të shtoni sprinkles, arra, ose dekoratave të tjera, spërkasë ato në Peep ndërsa çokollatë është ende i lagësht. Përsëriteni derisa të gjitha Peeps janë zbukuruar.
- Vendosni tabaka në frigorifer për të vendosur çokollatën për 10 minuta. Dyqani çokollatë-zhytur Peeps në një enë hermetik në temperaturë dhome deri në një javë. Këto janë më të mirat brenda pak ditësh kur ato janë bërë, sepse Peeps do të marrë më shumë se sa ata janë të ekspozuar ndaj ajrit. Nëse ju jeni një nga ata njerëz që gëzojnë Peeps pak të ndenjur, atëherë këto mund të mbahen për disa javë!
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 248 |
| Fat i shëndoshë | 6 g |
| Fat i ngopur | 4 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 1 mg |
| sodium | 43 mg |
| karbohidratet | 48 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 2 g |