Këto biskota janë të ngarkuara me aromë dhe cilësi. Shto patate të skuqura me çokollatë, rrush të thatë ose arra nëse dëshironi.
Një mikser mund të trajtojë mirë brumin, por gjithashtu mund të gatuhet ose të përzihet me duart tuaja kur brumi të bëhet i vështirë për t'u ndezur.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 shkurtim filizi (ose gjalpë në temperaturën e dhomës)
- 1 filxhan sheqer të bardhë (grimcuar)
- 1 filxhan sheqer kafe
- 2 vezë
- 2 gota miell (9 ounces, me qëllim të përgjithshëm)
- 2 lugë çaji sode buke
- 1 lugë çaji pluhur pjekjeje
- 1/2 lugë çaji kripë
- 2 gota miell misri
- 2 gota gatim të shpejtë gatim
- 1 filxhan kokosit (flaked)
- 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
- Opsionale: 1 filxhan çaji me çokollatë semisweet
Si ta Bëni
- Ngroheni furrën në 350 F.
- Vendosni një fletë të madhe pjekjeje me letër pergameni ose një pako për pjekje silikoni ose lyejeni fletën e pjekjes.
- Në një tas të madh përzierës, shkurtim kremash dhe sheqerësh deri në dritë dhe me gëzof. Shto vezë dhe mundi derisa të përzier mirë dhe të qetë. Mundi në vanilje.
- Kombinoje miellin, sodein, pluhurin e pjekjes dhe kripën në një tas të veçantë dhe llokoçis përzierje tërësisht. Shto përzierjen e miellit në përzierjen e kremës; llokoçis në cornflakes, kënaqur, kokosit, dhe patate të skuqura çokollatë, nëse përdorni.
- Hidhni një lugë cookie ose lugë në fletën e përgatitur të pjekjes dhe piqni në 350 F për rreth 12 deri në 14 minuta.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 83 |
| Fat i shëndoshë | 5 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 7 mg |
| sodium | 127 mg |
| karbohidratet | 10 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 1 g |