Një mënyrë e shkëlqyer për të shijuar për mëngjes, e majta mblodhi mish derri nga një natë më parë. Kjo tavë përfshin flavors meksikane gatim për një vakt mouthwatering.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota / 475 ml derdhur derri
- 4 vezë
- 3/4 filxhan / 180 ml qumësht të plotë
- 1 kuti e vogël e chilies (diced, të butë ose të mesme)
- 1 filxhan / 240 ml Monterey Jack (copëtuar)
- 1 qepë e pranverës (diced finely)
- 2 lugë gjelle gjalpë (shkrirë, le të ftohtë pak para se të përdorni)
- 1/2 lugë çaji / 2.5 ml pjata djegës (butë)
- 1/2 lugë çaji / 2.5 ml kripë
- 1/2 lugë çaji / 2,5 ml hudhër pluhur
- 1/2 lugë çaji / 2,5 ml piper i zi
- Garniturë: 1 filxhan / 240 ml salsa (grimcuar)
- Garniturë: 1 avokado (i vendosur dhe copëtuar në copa të vogla)
- Garnishes: 1/2 filxhan / 120 ml kremi kosi (ose Plain Jogurt)
Si ta Bëni
- Ngroheni furrën në 350 F.
- Në një tas të madh kombinojnë vezë, gjalpë të shkrirë dhe qumësht.
- Shto përbërësit e tavës së mbetur në tas (kombinoni por mos e tejkaloni përzierjen).
- Vendi në një pjatë tavë dhe në krye me salsa chunky.
- Piqem tavë për 40-45 minuta derisa të ketë ngritur të gjithë rrugën dhe ka një ngjyrë kafe të artë në krye.
- Hiqeni nga furrën dhe leni të ftohtë për 10 minuta.
- Pritini në pjesë shërbyese dhe të lartë me copa avokado dhe krem kosi.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 466 |
| Fat i shëndoshë | 38 g |
| Fat i ngopur | 21 g |
| Fat i pangopur | 11 g |
| kolesteroli | 212 mg |
| sodium | 464 mg |
| karbohidratet | 11 g |
| Fibër diete | 4 g |
| proteinë | 23 g |