Kjo është një nga ato receta që erdhi kur kisha shumë pak ushqim në dorë dhe nuk ndihesha sikur bëja një udhëtim në dyqan! Rezultati i frigoriferit tim të zhveshur ishte një pjatë e thjeshtë karrota me një salcë soje tajlandeze . Unë e gjej atë mjaft të plotësojë si një pjatë anësore, por ju gjithashtu mund të palë me një kerri Thai ose një kokërr të plotë për një vakt të plotë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3 tbsp vaj
- 3 tbsp ujë (ose supë veggie, + 2 tbsp)
- 1/2 qepë të verdhë ose të bardhë, copëtuar
- 2 tbsp soje salcë
- 3 tbsp salcë Thai badiava (ose sallatë salcë)
- 1 tbsp uthull (musht i bardhë ose mollë)
- 1 tbsp lëng limoni (gëlqere është më mirë, por limoni mund të zëvendësohet)
- 2 gota karrota copëtuar
- Fakultativ: 1 lugë gjelle farat e susamit
Si ta Bëni
- Në një tas të vogël, përzierje salcë badiava, salcë soje, uthull, 2 lugë ujë ose supë dhe lëng limoni dhe vendosni mënjanë.
- Sautee qepë në 3 lugë vaj vaj dhe 3 lugë supë ose ujë deri sa pak e butë.
- Shtoni karrota, mbuloni, dhe zierni 3-5 minuta. Zvogëloni nxehtësinë, shtoni përzierjen e salcës, mbuloni dhe zierni një tjetër 5 deri në 7 minuta derisa karrota të jetë e butë, duke nxitur shpesh.
- Shto farat e susamit dhe kuzhinier një minutë më shumë, nëse dëshironi. Shërbyer mbi oriz ose grurë të tjerë nëse dëshironi, dhe të gëzojnë!
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 164 |
| Fat i shëndoshë | 3 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 1.366 mg |
| karbohidratet | 33 g |
| Fibër diete | 6 g |
| proteinë | 5 g |