Kjo recetë popullore, e njohur edhe si Honey Walnut Karkaleca, gjendet në restorantet perëndimore dhe Hong Kong.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 lb karkaleca te medha ose te medha, te shqetesuara dhe te veshura
- 1/2 filxhan arra
- 5 gota uji
- 1 filxhan sheqer
- 2 gota vaj
- 1/2 filxhan miell misri
- 1/2 filxhan bardhë veze
- 2 TB mjaltë
- 3 Tbs majonezë
- 1 Tbs lëng limoni të freskët
- 1/2 Tbs qumësht i kondensuar
- Vaj 1/2 filxhan
Si ta Bëni
Shpëlajna arra, pastaj vlim në 5 gota uji, vazhdimisht ndryshon ujin derisa të jetë e qartë.
Kur është e qartë, vlim me sheqer derisa sheqeri të shpërndahet.
Nxehtësia 2 gota vaj deri pothuajse pirja e duhanit, pastaj skuqura thellë arra derisa ata janë të shndritshme dhe kafe, nuk është më e artë.
Vendosni arra në një fletë cookie, le të ftohtë.
Mix misri misri dhe bardhët e vezëve së bashku për të formuar një cilësi të trashë, ngjitëse dhe përzierje mirë me karkaleca. Le menjane. Përzierni mjaltë, majonezë, lëng limoni, dhe qumështin e kondensuar në një tas të mesëm deri sa të qetë.
Nxehtësia e vajit deri në valë, pastaj të skuqura thellë karkaleca deri në kafe të artë.
Drain, pastaj dele në përzierje majonezë mjaltë. Mix mirë, sasi e vogël me arra, dhe të rregulluar në një pjatë.
Recetë për Honey Walnut Prawns rishtyp me leje nga faqja e internetit shrimp.com.
Reader Rating : 5 nga 5 yje
Komentet: Outstanding! Ka shtatë në shtëpinë time, me pesë të rinj. Gjithkush e donte atë dhe unë do ta bëja atë përsëri dhe përsëri. Ata po luftojnë për të ngrënë për drekën e tyre.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 703 |
| Fat i shëndoshë | 22 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 5 g |
| kolesteroli | 232 mg |
| sodium | 1,080 mg |
| karbohidratet | 94 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 35 g |