Ky recetë me peshk të pjekur në skarë është fantastike! Nëse doni të bëni atë piskatore, thjesht shtoni një tjetër jalapeno copëtuar në seasonings.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 fileto mustakë
- 2 qepë të gjelbërta, copëtuar imët
- 1 piper jalapeno, mbjellë dhe copëtuar
- 2 lugë / 30 ml sheqer kafe
- 2 lugë / 30 ml salcë Worcestershire
- 2 lugë / 30 ml uthull verë të bardhë
- 1 lugë gjelle / 15 ml xhenxhefil të freskët, të grirë
- 1 karafil hudhër, i grirë
- 1 lugë çaji / 5 ml allspice
- 1 lugë çaji / 5 ml thyme të thata
- 1 lugë çaji / 5 ml kripë
- 1 lugë çaji / 5 ml piper i zi
Si ta Bëni
- Ngrohni skarë për ngrohje të mesme.
- Kombinoje të gjithë përbërësit, përveç mustakëve, në një tas të madh.
- Shtoni peshqit në enë, mbuloni mirë, mbuloni tasin dhe lejoni të qëndroni për 5-10 minuta në temperaturën e dhomës.
- Hiqni fileto nga tas duke u siguruar që të rezervoni marinadë.
- Vendosni peshqit në një grilë të lehtë të shkrirë, të lani me gjysmën e marinadës dhe të lejoni të gatuani për 5 minuta.
- Kthejeni peshkun, lyejeni me marinadën e mbetur dhe gatuajini për 7-9 minuta shtesë.
- Hiq nga nxehtësia në temperaturën e brendshme të peshkut arrin të paktën 145 F dhe shërbej.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 534 |
| Fat i shëndoshë | 55 g |
| Fat i ngopur | 8 g |
| Fat i pangopur | 22 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 671 mg |
| karbohidratet | 13 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 1 g |