Madison Avenue është një gur i madh pije të ngjashme me Mojito , por pak më ndryshe.
Krijuesi i pijes ishte Eddie Woeke, i cili punoi në Weylin Bar rreth vitit 1936. Bar ishte vendosur në një hotel me të njëjtin emër në Madison Avenue në qytetin e Nju Jorkut e cila ishte ndërtuar në vitin 1921. Ajo që ky koktel ka për të ofruar është një Bazë rum me një hint nenexhik dhe portokalli dhe ajo është shërbyer të gjitha në shkëmbinj. Është freskuese dhe në përgjithësi një pije e balancuar mirë.
Për një hyrje në koktejet më të mira klasike të të gjitha kohërave, shikoni Cocktails esenciale klasike që duhet të provoni .
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 ounce rum të bardhë
- 3/4 ons Cointreau
- 1/2 lëng lëng limoni
- Dash i butë portokalli
- Gjethe menteje
- Priza e nenejës për garniturë
- Fetë e gëlqeres për garniturë
Si ta Bëni
- Shtoni lëngjet dhe disa gjethe nenexhik në një shaker kokteje të mbushur me akull.
- Shkundni mirë .
- Zgarë në një xhami të modës së vjetër të mbushur me akull.
- Garnizoni me një copëz nenexhik dhe fetë e gëlqeres .
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 221 |
| Fat i shëndoshë | 1 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 7 mg |
| karbohidratet | 32 g |
| Fibër diete | 8 g |
| proteinë | 5 g |