Kjo fruta pasion tropikale dhe perime mango është e ngjashme me byrek kyç të limonit, me grurin e saj të thërrmijtë dhe me mbushje të butë. Këmbët është e lehtë për t'u bërë dhe thjesht zbukuruar me feta të freskëta mango dhe krem për pjekje.
Çfarë do t'ju nevojitet
- Për korrjen e Graham Cracker:
- 2 1/2 filxhanë graham cracker cookie crumbs
- 2 lugë sheqer të lehta kafe
- 2 lugë sheqer
- 5 lugë gjelle gjalpë, të shkrirë
- Pikë e kripës
- Për mbushjen:
- 1 mund të kondensohet me qumësht
- 1/2 copa mango (të freskëta ose të ngrira)
- 1/2 filxhan pulpë fruta pasion të ngrirë (shkrirë)
- Lëng me 1 gëlqere
- 3 vezë
- Pikë e kripës
- Dekoroj: krem whipped
- Garniturë: mango të freskët
Si ta Bëni
- Ngroheni furrën në 350 gradë.
- Përzierje thërrimet graham cracker me dy sheqerna, gjalpë i shkrirë, dhe një majë e kripë. Shtypni përzierjen e thërrmijës në një tenxhere me byrek prej 9 inç, duke mbuluar anët e poshtme dhe anët e tiganit.
- Piqem byrek me byrek për 10 minuta, deri në ngjyrë kafe të artë.
- Në një blender ose përpunues të ushqimit, pastroni mango me lëng limoni dhe pulpë frutash të pasionit deri sa të qetë.
- Shkundni së bashku puren e frutave, qumështin e kondensuar, vezët dhe majën e kripës.
- Hidheni përzierjen e frutave në predhë me byrek dhe kthejeni atë në furrë.
- Piqni për rreth 15-20 minuta më shumë, ose derisa mbushja të jetë vendosur mirë dhe qendra e byrekit nuk lëviz kur të vihet koktej.
- Chill byrek për disa orë ose gjatë natës. Shërbyer byrek me ftohtë me krem whipped dhe feta të mango freskëta.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 371 |
| Fat i shëndoshë | 15 g |
| Fat i ngopur | 8 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 110 mg |
| sodium | 276 mg |
| karbohidratet | 52 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 8 g |