The Navy Grog është një pije klasike tiki e bërë me tri lloje të rum, lëng grejpfrut, mjaltë shurup të thjeshtë, dhe seltzer. Kjo pije portreti është shërbyer për herë të parë nga Don the Beachcomber në vitin 1941, dhe është gjetur ende në shumë bare tiki dhe menutë e restoranteve sot. Koktejet e rrushit (rumi, uji, lëngja e gëlqeres dhe sheqeri) ishin të njohura midis marinarëve dhe piratëve pasi u shpikën së pari në shekullin e 18-të.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 OZ Demera Rum
- 1 OZ Dark Rum
- 1 OZ Light Rum
- .75 OZ lëng i freskët grejpfrut
- 1 OZ Honey Syrup Simple
- .75 OZ Seltzer
Si ta Bëni
- Kombinoje të gjithë përbërësit në një shaker me akull dhe shkundni mirë
- Mbushni një gotë të shkurtër rreth gjysmës së rrugës me akull. Shkrirja është e këndshme me këtë pije.
- Prisni pijen në xhami që derdhet mbi akull
- Garnizoni me grejpfratë feta
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 228 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 57 mg |
| karbohidratet | 4 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 4 g |