Ndërsa nuk është me të vërtetë një manhattan në kuptimin tradicional, Mile High Manhattan është një interpretim shumë i lirshëm i koktej klasik i uiskit . Megjithëse nuk ka vermut dhe i ngjan adashit të saj vetëm në uiski, është po aq tërheqëse.
Receta është shumë e thjeshtë dhe elegante. Në të shtojmë vanilje dhe portokollë në një burbur premium , pastaj përfundojmë atë me një aluzion të anise. Rezultati është një pije dinamike që ka një nuancë të lehtë bimore për të kontrastuar ëmbëlsinë.
Mashtrimi për këtë mashtrim është që të jetë shumë delikate me likerin e anise. Vetëm disa pika do të bëjnë, sepse ajo ka për qëllim të theksoj pije shumë në mënyrën se si ne zakonisht përdorin bitter . Është shumë e lehtë për të shtuar anise shumë, kështu që të marrë atë të ngadalshëm.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 pjesë
- Treguesi i Mark Bourbon Whisky
- 1 pjesë
- liker vanilje
- 1 pjesë
- Grand Marnier Orange liker
- 3 ose 4 pika
- liker me aromë anise
Si ta Bëni
- Derdhni përbërësit në një shaker kokteje të mbushur me akull.
- Shkundni mirë.
- Shtrëngoni në një xhami koktej të ftohur.
(Recetë nga krijuesit Mark Bourbon Whisky)
Më shumë Këshilla për Bërjen e një Mile të Madh të Lartë Manhattan
Ka shumë zgjedhje për likeret e anise. Dikush mund të përdorë absintin ose ndonjë zëvendësues të tij dhe Pernod dhe Herbsaint janë opsione të shkëlqyera. Ka edhe Sambuca dhe kjo do të krijonte një anise të lehta që shumë pinë mund të preferojnë.
Ëmbëlsirë me vanilë ka shumë mundësi. Galliano Vanilla dhe Bols Vanilla janë të dyja të mira dhe ka disa markave që bëjnë vezë vanilje. Nëse doni të shtoni pak më shumë agrume në pije, provoni Tuacën .
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 944 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 12 mg |
| karbohidratet | 73 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |