Koktej Honolulu ishte një nga koktejet e nënshkrimit në Hollywoodin e 1930-ës. Krijuar në Derby famshme Brown, ajo mbetet një nga më të mirë kokteje tropikale gin krijuar.
Menagerie e frutave në pije ka të ngjarë të çonte në emër dhe të krijonte një shije dhe ndjenjë të ishujve. Kjo është pak unike në mesin e pijeve klasike në të cilat gini shpesh shërbehej kundër një shije më të thatë dhe më të thjeshtë.
Sidoqoftë, nëse vëreni afatin kohor, edhe Koktelja e Honolulu erdhi ose gjatë ose rreth ndalimit . Këto ishin ditët e xhinit të dyshimtë, kështu që një pije me këto shije të shumta mund të fshehte me lehtësi një frymë me cilësi të ulët.
Është një pije e dizajnuar mirë dhe do të ishte një zgjedhje e shkëlqyer klasike për ata që pëlqejnë pije frutore të menutë moderne martini .
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 ounces
- xhin
- 1/2 ons
- lëng ananasi
- 1/2 ons
- lëng portokalli
- 1/4 ons lëng limoni
- 1/4 ons
- shurup i thjeshtë
- 1 dash i
- Angostura bitters
- Garniturë: limon (spiralized zest)
- Opsionale: sheqer (super gjobë për rimming)
Si ta Bëni
- Rim një gotë koktej me sheqer (nëse ju pëlqen).
- Derdhni përbërësit në një shaker të ftohtë të mbushur me akull.
- Shkundni mirë .
- Shtrëngoni në xhamin e përgatitur.
- Dekoroj me një kthesë limoni.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 185 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 6 mg |
| karbohidratet | 9 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |