Përgatitja për këto mbështjellës të mbështjellësve të vezëve është shumë e ngjashme me pancakes të rregullt, përveç se është pak e butë dhe më pak e lumpur. Këto mund të bëhen para kohe dhe të ruhen për të gjitha recetat tuaja të preferuara të Roll Egg dhe variantet e tyre.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/2 lugë çaji kripë
- 1 filxhan miell me gjithë qëllime
- 2 vezë (rrahur lehtë)
- 1/2 filxhan me ujë (ose sipas nevojës)
Si ta Bëni
- Llokoçis kripën në miell. Shtoni vezët e rrahur lehtë.
- Ngadalë shtoni ujin, nxitje vazhdimisht derisa të keni një gatujë të hollë dhe të hollë. Nëse qëllimi është shumë i thatë, shtoni 1 ose 2 lugë gjelle uji. Lëreni pushimin e goditjes për 1 orë.
- Nxeheni një tigan me ngrohje mesatare dhe të ulët. Fshini një sasi të vogël të vajit mbi tiganin, duke hequr çdo tepricë, por duke u siguruar që pan është e mbuluar në mënyrë të barabartë.
- Kthejeni ngrohjen poshtë në të ulët. Shto 2 lugë të pirjes së grirë në mes të tiganit. Menjëherë fillojnë zbutjen e qëlloj për të formuar një rreth rreth gjashtë inç në diametër.
- Përdorni një shpatull për të hequr mbështjellësin nga tava sa më shpejt që fundi të jetë i gatuar dhe skajet fillojnë të përdornin pak (më pak se një minutë).
- Drain në peshqir letre. Vazhdoni me pjesën tjetër të qëllimit, duke pastruar panin sipas nevojës.
- Ftoheni ose ngrini ose ngrini mbështjellësit e mbështjellësve të vezëve derisa të jeni gati për t'u përdorur. Thith para se të përdorni.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 81 |
| Fat i shëndoshë | 3 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 60 mg |
| sodium | 225 mg |
| karbohidratet | 9 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 3 g |