Ky cod i pjekur është një punë e lehtë për t'u përgatitur. Dhe madje edhe fëmijët që nuk i pëlqejnë normalisht peshqit, do ta gjejnë veten të tërhequr nga kjo recetë për shkak të thërrmisë së kokrrës së kokës. Është e guximshme dhe e shijshme dhe e bërë me diçka që fëmijët tashmë i pëlqejnë - crumbs cornflake!
Provoni të shërbeni këtë cod me patate të pjekura dhe fasule të gjelbra me arra dhe gjalpë të thekur.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 lugë gjelle. vaj ulliri
- 1 fileto cod paund
- 1 lugë gjelle Dijon mustardë
- 1/2 filxhan misri grimcuar
- 1 lugë gjelle gjalpë të shkrirë
Si ta Bëni
- Ngroheni furrën në 400 gradë F. Vajëzoni ulliri mbi një fletë pjekjeje.
- Mustardë me brushë mbi fileto të cod.
- Llokoçis së bashku thërrimet e misrit dhe gjalpë të shkrirë. Sasiqini mbi fileto të cod , duke shtypur lehtë me gishtat për t'u siguruar që thërrimet të përmbahen.
- Vendi në fletën e përgatitur për pjekje.
- Piqni 15-20 minuta, derisa peshku të jetë i errët dhe të thekon lehtë me një pirun.
Koha e pjekjes do të varet nga sa të trasha janë fileto. Kontrollo në 15 minuta. Nëse nuk është bërë, vazhdoni pjekjen, kontrolloni çdo 2 minuta derisa të bëhet.
Mos Mis: Recipes Peshku për Kids
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 165 |
| Fat i shëndoshë | 7 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 71 mg |
| sodium | 299 mg |
| karbohidratet | 0 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 24 g |