Këto sheshe bar kafe karamele janë një mënyrë e madhe për të përdorur karamele të mbetura Halloween. Edhe pse kjo është një nga ato receta duke përdorur bare karamele Snickers, ju me siguri mund të zëvendësoni Mënyrat e Qumështit, Bare 1000-Dollar ose ndonjë karamele të mbetur të Halloween në këtë recetë. Ju do të mendoni se këto sheshe bar karamele do të jetë tepër e ëmbël, por ata me të vërtetë nuk janë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/2 filxhan gjalpë
- 1 filxhan miell (të gjitha me qëllim)
- 1 filxhan kënaqur (mbështjellë, gatim të shpejtë ose bollgur të rregullt)
- 1/3 filxhan sheqer (kafe të lehta, të paketuara fort)
- 1/2 lugë çaji sode buke
- 1/2 teaspoon vanilje ekstrakt
- 40 feta 1/4-inch feta karamele (Snickers)
Si ta Bëni
- Ngroheni furrën në 350 gradë F. Fshini një pjatë katror prej 8 inç me pjekje gatim.
- Në një tigan të madh, shkrihet gjalpi për ngrohje mesatare dhe të ulët. Kur gjalpi është i shkrirë, hiqeni tiganin nga nxehtësia dhe shtoni miell, arra, sheqer kafe, sode buke dhe vanilje. Mix deri mirë të kombinuar.
- Vendosni anash rreth një të tretën e përzierjes. Shtypni përzierjen e mbetur në pan të përgatitur. Shtroj feta Snickers bare mbi krye, duke lënë një kufi 1/4-inch të gjithë rrugën rreth. Shkrini përzierjen e zambakut të mbetur mbi biskota me feta.
- Piquni 25 minuta. Cool plotësisht, pastaj prerë në sheshe.
Bën 16 shirita bar-karamele Snickers.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 100 |
| Fat i shëndoshë | 7 g |
| Fat i ngopur | 4 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 15 mg |
| sodium | 133 mg |
| karbohidratet | 10 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 1 g |