Kush thotë që nuk keni kohë për një mëngjes të nxehtë në mëngjes? Me 193 kalori për shërbejnë, kjo është një mënyrë e shëndetshme dhe e ulët kalori për të marrë disa kokrra të nxehtë në mëngjes dhe shpejt. Ky recetë me kalium të vegjël me kalori është gjithashtu pa yndyrë kur bëhet me qumësht pa yndyrë. Për ta bërë atë vërtetë vegan, agave nektar në vend të mjaltit. Recetë mirësjellje e Këshillit të Ushqimeve të Grurit.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota qumësht soje
- 1 filxhan couscous
- 1 filxhan rrush të thatë, ngjyhet në ujë dhe drenazhuar
- Mjaltë, të shijoni (ose të përdorni nektarin agave)
Si ta Bëni
- Shtoni couscous në qumësht të nxehtë dhe le të qëndrojë 5 minuta.
- Llokoçis në rrush të thatë dhe mjaltë ose agave nektar për shije.
- Shtoni disa fruta të freskëta me feta, nëse dëshironi, ose shtoni një grusht të vogël arra për crunch dhe proteinat.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 161 |
| Fat i shëndoshë | 1 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 30 mg |
| karbohidratet | 36 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 4 g |