E thjeshtë dhe e shijshme, këto biftekë të zinj dhe blu nxjerrin emrin nga djathi blu i shkrirë i shtuar në majë të mishit. Thjeshtë e mjaftueshme për t'u përgatitur për një darkë javore, por mjaft dekadente për mysafirët, ky recetë do të gjejë rrugën për rotacionin tuaj të planifikimit të vakteve.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 steaks strip New York
- 1/3 filxhan / 80 ml djathi blu i shkrirë
- 3 lugë / 45 ml gjalë zbutur
- 2 lugë çaji / 10 ml kripë deti
- 1/2 lugë çaji / 5 ml piper i zi
- 1/2 lugë çaji / 5 ml pluhur qepë (opsionale)
Si ta Bëni
- Kombinoje kripë, piper dhe qepë pluhur.
- Sasijeni steaks me përzierje në të dy anët dhe le të ulen në temperaturë dhome për 15 minuta.
- Ngroheni djegin
- Vendi steaks në skarë dhe shtoni një gjellë e gjalpë në anën përballet me lart, kuzhinier 5-6 minuta për anën dhe rrokullisje. Cook për një shtesë 5-6 minuta ose derisa të arrihet doneness dëshiruar.
- Pasi të jetë gatuar, hiqni nga pjekja dhe leeni steaks për 5 minuta.
- Shërbej në krye me djathë blu të shkrirë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 204 |
| Fat i shëndoshë | 18 g |
| Fat i ngopur | 10 g |
| Fat i pangopur | 6 g |
| kolesteroli | 51 mg |
| sodium | 1,307 mg |
| karbohidratet | 1 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 10 g |