Rube polake i përzemërt është një mënyrë e shkëlqyer për të përdorur një bollëk të ravenë të pranverës. Ju do të duhet të prisni disa muaj për këtë shije frutash, por ia vlen. Kjo e bën një shtesë të madhe për një shportë të ngrënshme dhurata .
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 1/2 paund
- raven (pastruar dhe copëtuar)
- 1 kuart vodka
- 3 gota sheqer
Si ta Bëni
- Kombinoje raven dhe vodka në një enë të madhe të qelqtë të sterilizuar. Mbyllni dhe vendosni në një vend të errët, të ftohtë për 1 javë.
- Pas 1 jave, derdhni një sitë dhe transferoni vodka me raub-infuzion në një enë qelqi të pastër, të sterilizuar dhe vulë. Shto sheqer në raven, përzieni mirë dhe shndërrohuni në një enë dhe vulë xhami të sterilizuar të pastër dhe të pastër. Vendosni të dy kontejnerët në një vend të errët dhe të ftohtë për 1 muaj.
- Pas 1 muaj, kombinoni tërësisht përzierjen e ravenë me vodka, tendosje dhe derdhni në një enë qelqi të pastër sterilizuar. Sigurohuni dhe lini të moshës në një vend të freskët dhe të errët për disa muaj. Ravira mund të hidhet ose të shërbehet mbi akullore ose tortë me kile të njëjtën ditë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 125 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 2 mg |
| karbohidratet | 31 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 0 g |