Kavanoza e ushqimit për fëmijë e bëjnë këtë tortë karrocë super të lehtë për t'u përgatitur dhe pjekur, dhe ajo ka shije të madhe! Në këtë recetë mund të përdoren karrota të pastërta ose një kombinim i karrotave pureed dhe fruta të tjera.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3 vezë të mëdha
- 1 1/2 gota sheqer
- 1 filxhan vaj perimesh
- 1 lugë çaji pluhur pjekjeje
- 2 lugë çaji sode buke
- 2 lugë çaji kanellë
- 1/2 lugë çaji kripë
- 2 gota miell me qëllim
- 1 1/2 lugë çaji vanilje
- 2 kavanoza karrota ushqimore për fëmijë (madhësia e vogël, ose mund të përdorë 1 kavanoz të secilës prej karotave, mollëve dhe kajsave)
- Për kremtimin:
- 2 lugë margarinë (ose gjalpë, zbutur)
- 3 ounces krem djathi (
- zbutur )
- 2 gota sheqer pluhur
- 2 teaspoons qumësht (ose më shumë sipas nevojës)
Si ta Bëni
- Ngrohni furrën në 350 ° F. Zgjezo dhe mish një pjekje 13-nga-9-by-2-inch pjekje.
- Mix vezë, sheqer dhe vaj së bashku derisa të përzier mirë.
- Shto përbërës të thatë dhe vanilje dhe mundi deri në përzierje.
- Dele në karrota pure.
- Piqni për 40 deri në 45 minuta.
- krem ëmbëlsirash
- Kremni 2 lugë gjelle ose margarinë dhe 3 ounces krem djathi.
- Shto 2 gota sheqer pluhur dhe 2 teaspoons qumësht; përzierje deri qetë dhe i butë. Shtoni më shumë qumësht sipas nevojës për një krem ëmbëlsues të përhapur.
Shënim: Ky recetë me tortë NUK është e destinuar për foshnje - ushqimi për fëmijë është thjesht një përbërës.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
Shiko gjithashtu
- Indeksi kryesor i recetës
- Ushqimi i Ushqimit Jugor
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 443 |
| Fat i shëndoshë | 25 g |
| Fat i ngopur | 4 g |
| Fat i pangopur | 16 g |
| kolesteroli | 83 mg |
| sodium | 442 mg |
| karbohidratet | 53 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 4 g |