Këto waffles boronicë janë gëzof dhe e shijshme, të bëra me boronica të freskëta ose të ngrira dhe një qëlloj të thjeshtë. Bletët e rrahur të vezëve janë palosur në qëllimin para se waffles janë gatuar.
Këto waffles janë të shijshme me shurup panje ose përdorni shurup freskëta boronicë (recetë më poshtë).
Nëse jeni duke përdorur boronica të freskëta, vendosni ca mish për garniturë.
Këshilla dhe ndryshime
- Salcë boronicë - kombinoni 2 gota boronica në një tigan; copëza ose shtrydhje. Shto 1/3 filxhan sheqer të grimcuar, 1 lugë gjelle lëng limoni dhe një kripë. Sillni një çiban mbi nxehtësinë mesatare dhe vazhdoni të zieni për 1 minutë. Hiqni nga nxehtësia dhe shtoni 1/4 lugë çaji ekstrakt vanilje.
- Blueberry Lemon Waffles - Flijoni rreth 1 lugë gjelle limoni të imët të integruar në qëlloj.
- Freeze waffles mbetur në çanta të vogla frigorifer. Ngroheni në një furrë 325 F për rreth 8 minuta ose rifreskoni në tharësit.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
- Pancakes boronicë
- Single-Serve Pancake hollandeze Baby
- Pancakes Chip Chip Chip
- Ëmbëlsirat e misrizës
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 vezë, të ndara
- 1 1/2 gota qumësht
- 1/2 filxhan gjalpë i shkrirë
- 2 gota e shndërruan miellin me qëllim
- 2 teaspoons pjekje pluhur
- 1/2 lugë çaji kripë
- 1 lugë gjelle sheqer
- 1 filxhan boronica të freskëta ose të ngrira, të shpëlara
Si ta Bëni
- Në një tas të vogël përzierës, mundi bardhë veze derisa të ngurtësohej; le menjane.
- Në një tas tjetër mundi yolks vezë; shtoni qumësht dhe gjalpë të shkrirë.
- Shosh përbërësit e thatë së bashku; shtoni në përzierje veze veze veze dhe përzierje derisa të qetë. Dele në boronica. Butësisht del në bardhët e rrahur të vezëve.
- Piqem në një hekur të nxehtë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 291 |
| Fat i shëndoshë | 21 g |
| Fat i ngopur | 12 g |
| Fat i pangopur | 7 g |
| kolesteroli | 116 mg |
| sodium | 453 mg |
| karbohidratet | 20 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 6 g |