Këto sanduiçe janë një traditë kubane. Një shije dhe ju do të dini pse. Konsideroni të ngjashme me një sanduiç Barbecue derri pa duhanxhi. Ky recetë është një provë e domosdoshme!
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 paund rosto derri derri
- 1/2 filxhan lëng portokalli
- 1/2 filxhan limonadë (cilësi të mirë)
- 1/2 filxhan qepë (copëtuar imët)
- 1/4 filxhan vaj ulliri
- 2 lugë hudhër (grirë)
- 2 lugë vezë
- 2 lugë lëng limoni
- 1 lugë çaji kripë deti
- 1/2 teaspoon piper i zi
- Për Sandwichin:
- 8 rrotullime franceze
- 8 lugë gjelle gjalpë
- 8 djathë me feta
- 8 feta shijshi
- 24 feta turshi
Si ta Bëni
1. Kombinoje lëng portokalli, limonadë, qepë, vaj ulliri, hudhër, rigon dhe lëng limoni. Mix mirë dhe derdh mbi rosto derri derri. Kthejeni në pallto, mbuluar me përfundojë plastike dhe ftoh mish për rreth 6 orë.
2. Hiqni rosto nga frigorifer dhe nxehni skarc. Sezoni mirë me kripë dhe piper dhe vendosni rosto në djeg të nxehtë mbi nxehtësinë e drejtpërdrejtë të mesme. Grillin për rreth 10 minuta duke u kthyer derisa sipërfaqja e tërë të jetë ngjyrosur.
Lëvizni në tiganizmin e tërthortë dhe gatuaj për një shtesë prej 30 deri në 45 minuta ose derisa temperatura e brendshme të arrijë në mes 150-155 gradë F.
3. Hiqni nga pjekja dhe lejoni që mishi të pushojë për 10 minuta. Pritini rrotulla të hapura, gjalpë dhe dolli në skarë për rreth 1 minutë. Zgarë mish derri kundër grurit sa më hollësisht të jetë e mundur. Mblidhuni me përbërës të tjerë sanduiç. Shërbyer derisa derri është ende i ngrohtë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 637 |
| Fat i shëndoshë | 36 g |
| Fat i ngopur | 17 g |
| Fat i pangopur | 15 g |
| kolesteroli | 110 mg |
| sodium | 302 mg |
| karbohidratet | 44 g |
| Fibër diete | 7 g |
| proteinë | 33 g |