Drita dhe freskuese, këto mojitos shegë janë pijet ideale të partisë për të gjitha ngjarjet tuaja të rënies. Lehtësoni në motin më të freskët duke përzier fruta vjeshtës në freskimin tuaj të preferuar të verës. Kjo recetë shërben për një turmë të vogël miqsh dhe lehtë mund të dyfishosh ose të trefishosh grupin për të punuar për një parti.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 filxhan lë të freskëta nenexhik, plus disa më shumë për garniturë
- 1/2 filxhan sheqer
- 1 3/4 gota rum rum
- 1 1/4 filxhanë lëng të freskët të gëlqeres
- 1/2 filxhan lëng shegë
- 2 1/2 filxhan sode ftohur klubi
- 1/2 filxhan farat e shegës
Si ta Bëni
- Shto 1 filxhan gjethe të freskëta nenexhik dhe sheqer në një shtambë të madhe ose tas përzierës. Duke përdorur një lugë druri, shtypni lehtë nenexhirin derisa të jetë aromatik.
- Shto rum dhe lëng limonit dhe llokoçis mirë derisa sheqeri tërësisht shkrin.
- Shtoni lëngun e shegës dhe sodën e klubit. Jepni një trazim të butë.
- Shërbyer me syze të mbushur me akull.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 424 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 3 mg |
| karbohidratet | 80 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 0 g |