Adobo vegjetarian është një pjatë filipinase që përdor pule vegjetare marinuar në uthull, piper dhe limon, dhe gatuar në të njëjtën mënyrë si pule Adobo në Filipine. Pulat vegjetariane janë marinuar, skuqur në një grimë të naftës, pastaj zieren në salcë për një shije unike të Filipineve. Adobo vegjetarian recetë mirësjellje e Ndiqni Heart Ushqimet Natyrore Zemra
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 pule pule e lire vegjetariane, i shqyer ose i prere ne copa me ngjyre gripi
- 1 hudhër karafil
- 1 lugë limoni zhvishem
- 1 tbsp Braggs Liquid Aminos ose salcë soje
- 1/2 piper piper i zi
- 1/2 filxhan uthull
- 1 tbsp vaj ulliri
- 1 filxhan ujë, pak a shumë sipas nevojës
Si ta Bëni
- Marinuar pule Pa pagesë pule në hudhër, Braggs, piper, dhe uthull për 15 minuta.
- Rezervimi marinadë, hudhër transferimi në vaj paraheated dhe llokoçis-skuq deri në kafe, duke qenë të kujdesshëm për të mos djegur.
- Shto marinadë dhe pule pa pule.
- Ziej 10 minuta. Shërbyer mbi oriz.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 387 |
| Fat i shëndoshë | 21 g |
| Fat i ngopur | 5 g |
| Fat i pangopur | 9 g |
| kolesteroli | 105 mg |
| sodium | 343 mg |
| karbohidratet | 12 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 35 g |