Boilermaker është po aq popullor sa Bomba irlandeze e makinave dhe bomba Jäger dhe ka të njëjtën aftësi për t'ju bërë shumë të dehur, shumë shpejt. Kjo është ndoshta arsyeja pse ajo është një pije e tillë popullore e partisë.
Ka dy mënyra për të pirë një Boilermaker: si një e shtënë shtënë ose një i ngadalshëm sipper. Cili ju zgjidhni do të varet nga stili juaj i pijshëm dhe gjendja juaj e momentit.
Kur të pijshëm shkrepët të shtëna, kujdesuni që të mos merrni shumë të egra. Shokët e gjuetisë që lundrojnë lirshëm brenda xhamit të madh kanë qenë të njohur për dhëmbët me çekan, prandaj konsideroni veten të paralajmëruar. Kjo rrezik dhe efekti i dehjes së uljes së birrës dhe uiski aq shpejt e bën Boilermakarin të denjë për vetëm trimin (ose më të çmendur, në varësi të perspektivës suaj) të pirësve.
Nga ana tjetër, shumë tifozë Boilermaker marrin një qasje më të pjekur për këtë pije. Ata do të pinë uiski dhe birrë në një ritëm të ngadaltë dhe do të shijojnë çdo gllënkë, në vend që ta këputin atë. Në këtë rast, combo birrë-uiski është shumë e këndshme.
Për secilën prej tyre, tani le të kemi një pije!
Çfarë do t'ju nevojitet
- 12 ounces draft birrë (lehta është më e mira)
- 1 1/2 ounces përzier uiski
Si ta Bëni
- Hidhi një shishe uiski në një gotë të shtënë.
- Mbushni një gotë me birrë.
- Hidhni xhami të shtënë në birrë dhe pini.
Sa i Fortë është Boilermaker?
Nuk ka përzierje të kësaj pije, kështu që do të pijini një birrë dhe një shishe uiski në forcën e tyre të plotë . Me moderim, kjo nuk është e keqe. Megjithatë, nëse pini më shumë se një Boilermaker brenda një ose dy orë, do t'ju dehet shumë shpejt.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 253 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 14 mg |
| karbohidratet | 12 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 2 g |