Martini irlandez është një version i thjeshtë i martinit . Përbërësi që e bën atë irlandez është, natyrisht, uiski irlandez dhe në këtë rast, kjo sasi e vogël bën një ndryshim të madh, duke shtuar substancën, ngjyrën dhe aromën në profilin e paraardhësit të saj më popullor.
Kur bën një pije sa të zhveshur si kjo, sigurohuni që të zgjidhni shpirtrat premium. Nuk ka lëngje ose përbërës me aromë të rëndë për të maskuar gabimet e shpirtrave më të lirë dhe përvoja juaj me pije do të jetë shumë më mirë nëse filloni me përbërës cilësorë.
Për një version Scotch, provoni Smoky Martini .
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 ounces
- vodkë
- 1/2 ons
- vermut të thatë
- 1/2 ons
- Uiski irlandez
Si ta Bëni
- Derdhni uiski irlandez në një xhami koktej të ftohur.
- Vorbull rreth xhami në mënyrë që të mbulojë brenda dhe hale uiski tepërt.
- Hidh vodka dhe vermut të thatë në një shaker koktej gjysmë të mbushur me akull plasaritur .
- Shkundni mirë .
- Shtrëngoni në xhami të shpëlarë.
- Dekoroj me kthesë limoni.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 215 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 1 mg |
| karbohidratet | 10 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 2 g |