Këto biskota të lehtë të rënies bëhen me fiq të thatë. Ndjehen të lirë të përdorin datat e copëtuara në cookies.
Shiko gjithashtu
Homemade Fresh Fig Jam
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 filxhan fiq të thatë, të prerë në copa të vogla
- 1/2 filxhan me ujë
- Shkurtim 1/2 filxhan
- 1/2 filxhan gjalpë, temperatura e dhomës
- 1/2 filxhan sheqer grimcuar
- 1/2 filxhan sheqer kafe, i mbushur
- 1 vezë
- 1 lugë çaji vanilje
- 2 gota miell me gjalpe, 9 ounces
- 2 teaspoons pjekje pluhur
- 1 lugë çaji kripë
Si ta Bëni
- Në një tigan, kombinoni fiq dhe ujë. Cook për rreth 5 minuta, nxitje shpesh, derisa përzierje është një paste trashë. Ftohtë.
- Në një tas përzierës me një mikser elektrik, shkurtim krem, gjalpë dhe sheqerna deri në dritë dhe me gëzof. Shtoni vezën dhe vanilën; mundi derisa të ishte i qetë dhe i përzier mirë.
- Në një tas tjetër, kombinoni miellin, pluhurin e pjekjes dhe kripën; pëshpëritje për përzierje tërësisht.
- Shto përbërësit e thatë në përzierjen me krem, përzier mirë.
- Llokoçis në përzierjen e fijes deri në përzierje të mirë. Rrjedhni me spoonfuls mbi fletë pjekje greased. Piqni në 375 F për 11 deri në 14 minuta.
- Ftoheni plotësisht para se të ruani në një enë të mbuluar fort.
Bën rreth 30 deri në 36 biskota.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 103 |
| Fat i shëndoshë | 6 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 13 mg |
| sodium | 131 mg |
| karbohidratet | 11 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 1 g |